Liternictwo
ul. Jagiełły 75A
32-600 Oświęcim
Poniedziałek-Piątek: 8.00 do 16.00 Inne godzony i dni po umówieniu

Liternictwo nagrobne & grafika


Niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów każdego nagrobka są napisy na płycie nagrobnej, mówiące nam, kogo ów upamiętnia. 


Od pewnego czasu nagrobki są nie tylko oznaczone imionami, nazwiskami i datami życia zmarłych. Coraz częściej, zamieszczenie osobistego przekazu - cytatu, a nawet zabawnego powiedzenia jest pragnieniem wśród krewnych - na tablicach grobów nieżyjących im bliskich. W ten sposób zmarłych można zapamiętać pełniej, ich naturę, a grób staje się nie tylko miejscem żałoby, ale także miejscem pamięci.

W liternictwie nagrobnym stosujemy dwa rodzaje wykonania liter, znaków i elementów graficznych:

  • piaskowane: najbardziej popularna metoda, wybierana ze względu na stosunkowo niską cenę i estetyczny efekt wizualny. Polega ona na "pisaniu" na twardej powierzchni płyty nagrobnej odpowiednio dobranym materiałem ściernym przy pomocy sprężonego powietrza. Jest to metoda, która pozwala dobrać odpowiedni krój czcionki oraz wykonać rożnego rodzaju ornamenty, symbole czy wizerunki. Możliwe jest pozostawienie liter w barwie naturalnego kamienia lub pomalowanie ich farbą, np. złotą, srebrną, czarną lub białą. 
  • metalowe: dość oryginalnie prezentują się na płycie nagrobnej, są przy tym bardzo trwałe i mimo dość wysokiej ceny chętnie wybierane przez naszych klientów. Zazwyczaj wykonane z mosiądzu. Spotkać można również litery aluminiowe srebrzone lub złocone, oraz ze stali nierdzewnej. Mocowane są przy pomocy kleju, a dla lepszej wytrzymałości nawierca się niewielkie otworki, w miejscach gdzie na każdej z literek znajdują się małe sztyfty. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko odklejenia lub ich kradzieży.

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju liternictwa, warto zwrócić uwagę, że jest to koszt poniesiony jednorazowo na długie lata. Kamieniarstwo Oświęcim - Matusiak - przykłady liternictwa i zdobień - foto. 001
Kamieniarstwo Oświęcim - Matusiak - przykłady liternictwa i zdobień - foto. 002
Kamieniarstwo Oświęcim - Matusiak - przykłady liternictwa i zdobień - foto. 003
Kamieniarstwo Oświęcim - Matusiak - przykłady liternictwa i zdobień - foto. 004
Kamieniarstwo Oświęcim - Matusiak - przykłady liternictwa i zdobień - foto. 005


W naszej kamieniarskiej firmie oferujemy nie tylko gustowne i wysokiej jakości nagrobki w uczciwych cenach, ale także pełną gamę odpowiednich napisów nagrobnych i elementów ozdobnych w różnej technice wykonania. Obróbka nagrobka oraz znakowanie nagrobka są zwykle wykonywane przez kamieniarza, który uwzględnia indywidualne życzenia krewnych już przy jego projektowaniu.